Yükleniyor

Cache Nedir? WordPress Cache Eklentileri ve Özellikleri

WordPress Cache, Web sitelerine büyük hız kazandıran ve kullanıcı deneyimini zenginleştirebilir, site trafiğini arttırabilir ve arama motorlarında ön sıralarda yer almanızı sağlayabilir. Ancak WordPress’te bulunan cache eklentilerinden önce önbelleğin ne olduğunu açıklamakta fayda var.

Cache (Önbellek) Nedir?

Türkçede ” önbellek” olarak kullanılan cache, ziyaret ettiğiniz web sitesinin bilgilerini internet tarayıcınızda geçici olarak saklanması işlemidir. Daha önce ziyaret edilen sayfalara tekrar ziyaret edilmesi durumlarıda büyük bir hız sağlayan önbellek, SEO çalışmaları açısından da büyük önem taşımaktadır. Web sitelerinin hızlı açılması ve içeriğini kullanıcıya diğer rekabet ettiği sitelerden daha hızlı sunması sitenizi üst sıralara taşıyacak bir etkendir.

Verilere bakıldığında, bir siteyi ziyarete gelen insanlar 2 saniyeden daha uzun bir sürede açılan sitelerden ayrıldığını gösteriyor. Bu nedenle yüksek performans göstermesi ve daha fazla ziyaretçi çekmesi gereken sitelerde Cache uygulamasının uygulanması büyük önem taşımaktadır. Açılması en uzun süren içerik, görsel içeriktir. Bu nedenle Cache uygulaması görsel içerikli sitelerde ciddi bir performans artışı yaratır.

 Önbellek özelliği, ziyaret edilen web sitesinin verilerini saklar. Bu sayede aynı cihaz tekrar aynı siteye ulaşmaya çalıştığında önbellekteki verilerden faydalanır ve web sitesi eskisinden daha kısa sürede açılır. Aynı zamanda Önbellek sayesinde kullanılan bant genişliği azalır ve sunucuya daha az istek gider. Bu sayede web sitesi açıldıktan sonra bile hızlı bir performans göstermektedir.

Önbellek Neden Kullanılır?

Önbellek kullanmanın temel amacı, ziyaretçi deneyiminin kalitesini artırmaktır. Önbelleğe sahip web siteleri daha hızlı performans gösterir ve ziyaretçilerin beklentilerini daha hızlı karşılar. Sitede gezinmede de etkili olan önbellek, ziyaretçinin girdiği sitenin hızından memnun kalmasını sağlayarak web sitelerinin tıklanma oranını artırır.

Önbellek, özellikle güncel içeriğe sahip ve düzenli olarak yenilenen siteler için son derece kullanışlıdır. Haber, e-ticaret ve kurumsal şirket siteleri gibi kullanıcı deneyiminin çok önemli olduğu site türlerinde Cache yapılmaması, ziyaretçinin rakip sitelere kaptırılmasına neden olabilir. Bu nedenle rekabetin yoğun olduğu sektörlerin sitelerinde Cache çalışmasına başvurulması önerilir.

Önbellek de SEO kriterleri arasında önemli bir yere sahiptir. Hızlı açılan siteler, tek başına hızlarıyla bile arama motoru sonuçlarında yavaş sitelerin önüne geçebilmektedir. Bu nedenle rekabetin yoğun olduğu sektörlerde öne geçmek isteyen kurum ve web sitelerinin site hızlarına çok dikkat etmesi gerekiyor.

Önbellek Nasıl Çalışır?

Gelişen teknoloji ile birlikte son derece akıllı hale gelen önbellek uygulamaları, kullanıcı hareketlerini ve tercihlerini tahmin etme prensibi ile çalışmaktadır. Site ziyaretçisinin önceki hareketlerini analiz eden ve böylece bir sonraki adıma hazırlanan önbellek eklentileri, çekirdeğe gömülü olarak kullanılır ve bu nedenle anakart yükünü artırarak bilgisayar performansını olumsuz etkilemez.

Bilgisayarlar, bir web sitesine girildiği anda, sitenin verilerini önbelleğinde bir HTML dosyası olarak biriktirir. Bu uygulamaya tarayıcı tabanlı önbellek denir. Site tarafından bilgisayara veri yükleme işlemine sunucu tarafı önbellek denir. Geçici sunucu tarafı önbelleği, sitenize ekleyeceğiniz Önbellek uygulaması ile oluşturulur.

Web siteniz için seçeceğiniz Cache uygulamasının sitenize uygun şekilde optimize edilmiş olması gerekir. Yanlış Önbellek uygulamasını seçmek, beklediğiniz sonuçları almanızı engelleyebilir. PHP tabanlı siteler için PHP kodlarıyla uyumlu Cache uygulamalarını seçmeniz gerekir. Sitenizi WordPress üzerine kuruyorsanız, WordPress uyumlu eklentilerden birini seçmeniz önerilir.

  • W3 Total Cache : Son zamanların en popüler Cache eklentilerinden biri olan W3 Total Cache, önbellek yükleme konusunda son derece başarılı ve WordPress üzerine kurulu web sitelerinin maksimum hıza ulaşmasına yardımcı oluyor. Site performansını artırmak için birçok yan aksiyon da alan eklenti, sitenin alt sayfalarının hızlı bir şekilde açılmasını sağlayarak kullanıcı deneyimini güçlendiriyor. W3 Total Cache, site sahiplerine önbelleğe alma için çok sayıda seçenek sunuyor. Veritabanını önbelleğe alma, tarayıcıyı önbelleğe alma, sayfayı önbelleğe alma gibi özelliklere sahip olan eklenti, parça tabanlı önbelleğe alma ve nesne önbelleğe alma konusunda da son derece etkilidir.
  •  WP Super Cache : WordPress için özel olarak üretilen Cache eklentilerinden bir diğeri de WP Super Cache eklentisidir. Sitenize kolayca uyum sağlayan eklenti, statik HTML dosyaları oluşturarak önbelleğe alınan dosyaları kullanıcıların deneyimine açar. Bu sayede site hızını son derece yüksek bir seviyeye çıkaran WP Super Cache, API desteği de sağlıyor. Veritabanı önbellek işlemlerine ihtiyaç duymayan siteler için ideal olan eklenti, düşük CPU tüketimi ile de öne çıkıyor. Temel önbelleklemeyi kusursuz bir şekilde gerçekleştiren WP Super Cache, PHP tabanlı önbelleklemede de son derece başarılıdır. Eklentinin kullanıcılara sağladığı özellikler arasında gelişmiş önbellekleme seçenekleri de bulunuyor.
  • WP Fastest Cache : WP Fastest Cache, uygulama kolaylığı ile öne çıkan eklentilerden biridir. Adından da anlaşılacağı gibi, en hızlı yüklenen ve kullanılan WordPress önbellek eklentilerinden biri olan WP Fastest Cache, farklı özellikleri ile web sitenizin hızını en üst düzeye çıkarır ve site ziyaretçilerinize benzersiz bir deneyim sunarak sitedeki trafiğinizi artırmanıza yardımcı olur.CSS ve HTML küçültme özelliğine sahip olan eklenti, gzip sıkıştırma işlevi ile de son derece etkili bir önbellekleme işlemi gerçekleştiriyor. Web sitenizin verilerini ziyaretçinin tarayıcısında saklamanıza da olanak sağlayan eklenti, sitenizin hem ilk kullanımda hem de sonraki ziyaretlerde son derece iyi performans göstermesini sağlar.
  •  Comet Cache : En yeni ve en güncel eklentiler arasında Comet Cache, yüksek performansı ve etkili özellikleri ile öne çıkıyor. Önbelleğe alma işlemlerinde büyük başarı gösteren eklenti; sayfa, tarayıcı ve RSS beslemesi gibi tüm farklı önbellek alanlarında yüksek performans göstererek WordPress tabanlı web sitelerine benzersiz bir hız kazandırır. Önbelleğe alınan verilerin otomatik olarak temizlenmesini de sağlayan eklenti, sık sık güncellemeler yayınlayarak sisteminizin eksikliklerini kolayca kapatmanıza yardımcı olur. Fonksiyonel yapısı ile kullanıcı deneyimini geliştiren eklenti, pratik arayüzü ve kolay ayarlanabilmesi sayesinde site sahiplerinin hayatını kolaylaştırıyor.
  •  Hummingbird Page Speed Optimization : WordPress tabanlı web siteleri için seçebileceğiniz en hızlı ve en kapsamlı eklentilerden biri Hummingbird Page Speed Optimization eklentisidir. Dosya sıkıştırma ve gravatar önbelleğe alma gibi işlevlerin yanı sıra tarayıcı önbelleğe alma özellikleriyle sitenizi son derece hızlı hale getiren eklenti, ziyaretçilerinize benzersiz bir deneyim sunar ve içeriğinizin kolayca görüntülenmesini sağlar. Sitenizin performansını artırırken veri analizi ve raporlarından yararlanmak istiyorsanız Hummingbird Sayfa Hızı Optimizasyonu uygulamasını kullanabilirsiniz. Sitenizin performansı ile ilgili verileri çıkararak size rapor halinde gönderen özelliği sayesinde sitenizdeki sorunları net bir şekilde görebilir ve kolayca çözebilirsiniz.

0 People voted this article. 0 Upvotes - 0 Downvotes.
svg

Ne Düşünüyorsun?

Yorumları Göster / Yorum Bırak

Yorum Bırakın

Yükleniyor
svg
Hızlı Erişim
  • 01

    Cache Nedir? WordPress Cache Eklentileri ve Özellikleri