Yükleniyor

POP3 (Post Office Protocol 3) Nedir?

Post Office Protocol 3 veya POP3, internet üzerinden e-posta almak için en yaygın kullanılan protokoldür. Çoğu e-posta sunucusunun ve istemcilerinin desteklediği bu standart protokol, uzak bir sunucudan e-posta almak ve yerel bir istemciye göndermek için kullanılır.

POP3(Post Office Protocol 3), e-postanın alındığı ve e-posta sunucusunda tutulduğu tek yönlü bir istemci-sunucu protokolüdür. “3”, orijinal POP protokolünün üçüncü sürümünü ifade eder.

Bir alıcı veya e-posta istemcisi, POP3(Post Office Protocol 3)’ü kullanarak sunucudan düzenli olarak posta indirebilir. Böylece POP3(Post Office Protocol 3), alıcının e-postayı çevrimdışı olarak görebilmesi için bir sunucudan istemciye e-posta indirmenin bir yolunu sunar. POP3(Post Office Protocol 3), bir “depola ve ilet” hizmeti olarak düşünülebilir.

E-posta istemcide olduğunda, POP3(Post Office Protocol 3) onu sunucudan siler. Bazı uygulamalarla, kullanıcılar veya bir yönetici, postanın belirli bir süre için kaydedilmesini belirleyebilir ve kullanıcıların belirtilen süre içinde istedikleri kadar e-posta indirmesine izin verebilir.

POP3(Post Office Protocol 3) ve e-posta uygulamaları

POP3(Post Office Protocol 3), Microsoft Outlook dahil en popüler e-posta istemcilerinde yerleşik olarak  bulunur . Protokol , e-posta programının POP3’ü barındıracak şekilde yapılandırılması şartıyla çalışacaktır . Her POP3(Post Office Protocol 3) posta sunucusunun, protokole bağlanması için e-posta programına girilmesi gereken farklı bir adresi vardır. Kullanıcılar ayrıca e-postayı başarılı bir şekilde almak için kullanıcı adlarını ve şifrelerini girmelidir.

Ayrıca, POP3, Internet Explorer ve Mozilla Thunderbird dahil olmak üzere standart internet tarayıcılarında yerleşik olduğundan , kullanıcılar bir e-posta istemcisi olmadan da e-postalarını kontrol edebilirler.

POP3 bağlantı noktaları

POP3 , varsayılan olarak aşağıdaki iki bağlantı noktasın ile çalışır:

  • bağlantı noktası 110: varsayılan, şifrelenmemiş bağlantı noktası; ve
  • bağlantı noktası 995: kullanıcının POP3 kullanarak güvenli bir şekilde bağlanması gerektiğinde kullanılmalıdır.

POP3 nasıl çalışır?

Sunucu, 110 numaralı TCP bağlantı noktasını dinleyerek POP3 hizmetini başlatır. Bir istemci, e-posta almak için POP3’ü kullanmak istediğinde, sunucu ana bilgisayarı ile bir TCP bağlantısı kurar. Bu bağlantı kurulduğunda, POP3 sunucusu bir karşılama mesajı gönderir. Bu noktada, oturum yetkilendirme durumuna girer.

Aşağıdaki işlem durumunda, istemci ve sunucu, bağlantı kapatılana veya iptal edilene kadar komut ve yanıt alışverişinde bulunur. İstemciden gelen komutlar , büyük/küçük harfe duyarlı olmayan anahtar sözcüklerden oluşur ve bunları muhtemelen bağımsız değişkenler izler. Sunucudan gelen yanıtlar, bir durum göstergesi ve bir anahtar sözcükten oluşur ve ardından ek bilgiler gelebilir.

İstemci çıkış komutunu verdiğinde, oturum güncelleme durumuna girer . POP3 sunucusu, işlem durumu sırasında edinilen tüm kaynakları serbest bırakır ve TCP bağlantısı kapatıldığında “güle güle” der.

POP3’ün avantajları ve sınırlamaları

POP3, 1980’lerin sonunda ortaya çıktığından beri birçok kez geliştirilmiş olmasına rağmen, basitliği nedeniyle popülerliğini koruyor. Her yerde bulunmasının bir başka nedeni de, e-postanın minimum hatayla verimli bir şekilde alınmasını sağlamasıdır.

Protokol, kullanıcıların e-postalarına çevrimdışı erişmeleri gerektiğinde ve almak için belirlenmiş bir cihaz kullandıklarında idealdir. POP3, toplu e-posta mesajları göndermek ve depolamak için de kullanışlıdır.

E-postanın istemciye indirilmesi ve ardından sunucudan silinmesi amaçlandığından, POP3’ün sunucuda e-posta manipülasyonunu veya senkronizasyonu desteklemesi amaçlanmamıştır. Bu kullanım durumları için daha gelişmiş ve karmaşık İnternet İleti Erişim Protokolü ( IMAP ) kullanılır.

IMAP, yeni gelen iletiler için mevcut bir bağlantıyı da yoklayabilir ve sunucudaki birden çok klasörü destekler. POP3’ün bu yetenekleri yoktur.

POP3, IMAP ve SMTP nasıl ilişkilidir?

IMAP, alternatif bir e-posta alma protokolüdür. Uzak dosya sunucusuna benzer şekilde IMAP, kullanıcının e-postayı klasörler halinde düzenlenebileceği sunucuda tutmasına izin verir.

POP3 gibi, IMAP da tüm modern e-posta istemcileri ve web sunucuları tarafından desteklenir. Ancak POP3’ten farklı olarak IMAP, e-postayı birden fazla cihaz veya istemci arasında senkronize ederek, bir kullanıcı birçok cihazla çalışırken veya birden fazla konumdan e-postaya erişmek istediğinde onu POP3’ten daha uygun hale getirir. IMAP, 143 ve 993 numaralı bağlantı noktalarında çalışır.

POP3 ve IMAP, e-postanın alınmasıyla ilgilidir, ancak e -postayı internet üzerinden aktarmak için bir protokol olan Basit Posta Aktarım Protokolünden ( SMTP ) farklıdır . SMTP e-posta gönderir, bir posta işleyicisi bunu alıcının adına alır ve posta POP3 veya IMAP kullanılarak okunur.

0 People voted this article. 0 Upvotes - 0 Downvotes.
svg

Ne Düşünüyorsun?

Yorumları Göster / Yorum Bırak

Yorum Bırakın

Yükleniyor
svg
Hızlı Erişim
  • 01

    POP3 (Post Office Protocol 3) Nedir?