Yükleniyor

Hosting Kontrol Panelleri ve Özellikleri Nelerdir?

Hosting Kontrol paneli, sunucunuzdaki uygulamalarınızı yönetmeyi sağlayan bir araçtır. Şu anki en popüler 3 Hosting kontrol paneli aracı; cPanel, Directadmin ve Plesk’tir.

Hosting Kontrol panelleri, herhangi bir komut satırı ya da başka bir teknik altyapı kullanmadan sunucunuzu yönetebilmenizi sağlar. Yeni kullanıcılar ekleyebilir, veritabanlarını yönetebilir, yazılımlar yükleyebilir, e-posta yapılandırmalarını gerçekleştirebilir, FTP hesapları kurabilir, geri yükleme ve yedekleme gibi birçok işlemi kontrol paneli üzerinden sadece birkaç tıklamayla gerçekleştirebilirsiniz.

Bir kontrol paneli seçerken ana zorluklardan biri de, daha sonra fikir değiştirirseniz paneller arasındaki farklılıklar nedeniyle taşınmak sizin için zorlu olabilir. Bu nedenle kontrol paneli seçimi yaparken ihtiyaçlarınıza uygun bir hosting paneline yönelmelisiniz.

Günümüzde Kullanılan Kontrol Panelleri

cPanel

zyro-image

cPanel, Unix tabanlıdır ve sadece Linux sistemler üzerinde çalışır. Üç platform destekler, CentOS,CloudLinux ve RedHat. Bu kadar az platforma destek vermesine ve sadece Linux üzerinde çalışabilmesine rağmen cPanel, sunucu hosting sistemleri arasında oldukça popüler bir araçtır. Ancak Windows işletim sistemi üzerinde bir sunucu kullanmayı planlıyorsanız cPanel size göre değildir.

cPanel’in basit arayüzü ve Türkçe olması sayesinde veri tabanı yönetimi, internet sitesi raporu alma ya da e-posta hesabı yönetimi birkaç tıklama sayesinde gerçekleştirilebilmektedir. Linux bir sunucuya cPanel kurduğunuz takdirde kod bilgisine ihtiyaç duymadan gerekli gördüğünüz optimizasyonları yapabilirsiniz. cPanel’in tüm bileşenlerine bir internet tarayıcısından erişilebilmektedir.

cPanel ayrıca ücretli bir yazılımdır, 15 günlük bir deneme sürümü vardır.

Plesk Panel

zyro-image

Parallels firmas tarafından geliştirilen Plesk Panel, cPanel tarafından desteklenen üç platforma ek olarak Windows, Ubuntu, openSUSE ve Debian üzerinde de çalıştırılabiliyor.

Plesk, bir kullanıcının tüm hizmetlerini ve çeşitli internet sitesi barındırma seçeneklerini tek bir konumda kontrol etme potansiyeline sahip, web tabanlı bir arayüzdür. Plesk, tıpkı cPanel gibi sunucu kontrolü sağlar. Ek olarak Plesk, VPS üzerinde internet siteleri oluşturmayı ve korumayı daha az zorlaştıran grafiksel bir ağ tabanlı barındırma yönetim panelidir.

Bu yazımızda açıkladığımız hosting panelleri arasında Windows işletm sisteini destekleyen tek kontrol panel Plesk’tir. cPanel’de de olduğu gibi aylık veya yıllık ücretler karşılığında satın alınabilir ya da 1 aylık deneme sürümünü kullanabilirsiniz.

Direct Admin

zyro-image

Direct Admin, cPanel gibi sadece Linux işletim sistemlerini destekliyor. Özellikle RedHat, CentOS, FreeBSD ve Debian üzerinde çalışıyor. Direct admin kontrol paneli hosting ve hosting hesabının tüm alanlarını yönetmek için kullanılabilmektedir. Kolay yönetim sunan bir internet panelidir. Ancak Direct Admin, cPanel ya da Plesk kadar yaygın değildir.

Söz konusu hosting paneli olduğunda Linux işletim sistemi için oldukça geniş bir yelpaze mevcutken Windows işletim sistemi kullanımı söz konusu olduğunda ise bu konuda yapabileceğiniz seçim yelpazesi oldukça daralmaktadır

Aşağıya karar vermenize yardımcı olabilecek birkaç tablo bırakıyorum.

Fiyatlandırma

HOSTİNG

 

0 People voted this article. 0 Upvotes - 0 Downvotes.
svg

Ne Düşünüyorsun?

Yorumları Göster / Yorum Bırak

Yorum Bırakın

Yükleniyor
svg
Hızlı Erişim
  • 01

    Hosting Kontrol Panelleri ve Özellikleri Nelerdir?