Yükleniyor

First Input Delay (FID) Nedir ve TTI İle Arasındaki Fark Nedir?

svg18 Ağustos 2023WebGenelYazılımOğuzhan ÖRGE

               Tekrardan Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere First Input Delay’in ne olduğunu anlatacağım. Sitenizi ziyarete gelmiş kullanıcılarınıza performansı yüksek bir web sitesi deneyimi sağlamak, web sitenizin hayatına devam edebilmesi için çok önemlidir. Bu nedenle, sayfanızı optimize etmek için bazen saatler hatta günler harcamanız gerekebilir.  Ancak, web sitenizin ne kadar hızlı olduğunu ölçerken birden fazla metriğe bakmak gerekir.

İlk Giriş Gecikmesi veya FID, bir kullanıcının sayfayla ilk etkileşimde bulunduğu vakitten sitenin cevap verdiği vakte kadar geçen süreyi ölçer. Bu metrik, web sayfasının etkileşimine odaklanan bir ölçümdür, yani kullanıcı sayfayla etkileşime girmezse FID ölçülmez.

FID’in ne olduğunu tam olarak anlayabilmek için bir web sitesinin yüklenme sürecini hızlıca gözden geçirelim.

Bir web sayfasını açtığınızda, o anda kullanmış olduğunuz tarayıcı gerekli dosyaları yüklemek için web sitesinden birkaç ağ isteğinde bulunacak ve ardından  bunları ana iş parçacağında (main thread) işleyecektir. Ana iş parçacığı hala CSS ve JS dosyalarını işlerken, web sitesinin bazı bölümleri kullanıcı tarafından görülebilir. Ancak bu, web sitesinin tüm işlevlerini tam olarak yüklediği anlamına gelmez.

Bir kullanıcı tarayıcının ana iş parçacığı hala meşgulken web sitesi ile bir etkileşimde bulunursa, ana iş parçacığının kullanıcının isteğine yanıt verebilmesi için tüm JavaScript dosyalarını, özellikle de uzun görevleri (long tasks) işlemeyi bitirmesi gerektiğinden arada gecikme süresi olur. Kullanıcının beklemesi gereken sürenin tamamına FID denir.

İyi bir FID skoru 100ms ve altıdır. Kullanıcılar 100ms ve altındaki yükleme hızlarını “anlık” olarak algılayacaktır.

100 ms ile 300 ms arasındaki herhangi bir değerin iyileştirilmesi gerektiği varsayılır ve 300ms’nin üzerindeki değerler zayıf olarak kabul edilir. Google’a göre, sınır toplam sayfa yüklemelerinin (mobil ve masaüstü) %75’idir. Ancak FID, sayfa ile doğrudan kullanıcı etkileşimine dayanan bir metrik olduğu için, sayfa yüklemelerinin %95 ila %99’una bakmanızı şiddetle tavsiye ederler.

Peki Neden Sadece İlk Input?

“Kitabı kapağına göre yargılama” sözünü eminim hepiniz duymuşsunuzdur, konu web siteleri olduğundan maalesef bu söz anlamını yitiriyor. Bir kullanıcının web sitenize ilişkin ilk izlenimi, özellikle yeni bir ziyaretçiyse, büyük bir etkiye sahiptir. Küçük bir gecikme, web sitenizi hantal hissettirebilir.

Ayrıca web.dev’e göre, web’deki etkileşim sorunlarının çoğunun sayfa yükleme sırasında meydana geldiğini ve FID etkileşimini optimize etmenin, web’in genel etkileşimini optimize etmeden daha büyük bir etkiye sahip olacağına inanıyorlar.

İlk giriş gecikmesi, temel web vitals’taki birincil metrik olsa da, tabii ki diğer etkileşimler de önemlidir. Ancak Google, web geliştiricilerine daha spesifik yönergeler sağlamak için iki metriği ayırmanın en iyisi olduğuna karar verdi.

First Input Delay Nasıl Ölçülür?

FID, diğer metriklerden farklıdır çünkü yanlızca saha araçları kullanılarak ölçülebilir. Bu durum, gerçek kullanıcıların web siteniz ile etkileşim kurmasını gerektirdiğinden, FID’yi ölçmek için laboratuvar araçlarını kullanamazsınız.

Unutmadan, yalnızca butonlara ve diğer öğelere yapılan tıklamaların girdi olarak kabul edildiğini de belirtelim. Farenin kaydırılması veya farenizi bir resmin veya metnin üzerine getirmek, sayfayla etkileşim olarak sayılmaz. Bu, bazı noktaların FID değerlerine sahip olmayacağı anlamına gelir.

First Input Delay ve TTI Arasındaki Fark Nedir?

 1. Ölçtüğü Konu:
  • FID: Kullanıcı bir sayfa veya uygulama yüklenirken herhangi bir etkileşim yapmayı denediğinde ortaya çıkan gecikmeyi ölçer.
  • TTI: Sayfa yüklenirken ana içerik ve bileşenler görüntülenir ve kullanıcı etkileşimlere hazır hale gelirken geçen süreyi ölçer.
 2. Metrik İşlevi:
  • FID: Kullanıcıların ilk etkileşimde yaşadığı gecikmeyi ölçerek, sayfa veya uygulamanın hızlı ve duyarlı bir şekilde tepki verme yeteneğini değerlendirir.
  • TTI: Kullanıcıların sayfa yüklenme süresi boyunca beklemelerini gerektirmeden hızlıca etkileşimde bulunabilecekleri zamanı ölçer.
 3. Etkileri:
  • FID: Kötü bir FID değeri, kullanıcıların sayfada veya uygulamada etkileşim yapma isteğine hızlı yanıt verilemediği anlamına gelir, bu da kullanıcı deneyimini olumsuz etkiler.
  • TTI: Uzun bir TTI, kullanıcıların içerikle etkileşime geçme yeteneklerini geciktirebilir, bu da kullanıcıların beklemesine ve sayfa terk etmesine neden olabilir.

Sonuç olarak, First Input Delay (FID) ve Time to Interactive (TTI) her ikisi de kullanıcı deneyimi ölçümleri olup, web siteleri ve uygulamalarının hızlı ve etkileşimli bir deneyim sunma yeteneklerini değerlendirmek için kullanılır. FID, kullanıcıların etkileşim yapma gecikmelerini, TTI ise sayfanın tamamen etkileşimli hale gelmesi için gereken süreyi ölçer. İdeal olarak, her iki metriğin de düşük değerlere sahip olması, kullanıcı deneyimini olumlu yönde etkiler.

0 People voted this article. 0 Upvotes - 0 Downvotes.
svg

Ne Düşünüyorsun?

Yorumları Göster / Yorum Bırak

Yorum Bırakın

Yükleniyor
svg
Hızlı Erişim
 • 01

  First Input Delay (FID) Nedir ve TTI İle Arasındaki Fark Nedir?